...

PRO-CON | Blog instalatora HVAC

Jak wybrać klimatyzator do mieszkania w bloku?

Ciepło, cieplej, gorąco… za gorąco? Z tym poradzi sobie klimatyzacja. Nawet jeśli mieszkasz w bloku. Nie wierzysz? Sprawdź, jak wybrać najlepszy klimatyzator do mieszkania.

Jak schłodzić mieszkanie w bloku?

Letnie upały potrafią dać w kość. Najgorzej jest, gdy nawet własne mieszkanie nie zapewnia schronienia przed wysokimi temperaturami. Możesz oczywiście ratować się wiatrakami, ale na dłuższą metę jest to działanie niewystarczające. O wiele efektywniej będzie, jeśli zdecydujesz na montaż klimatyzacji w domu.

Na co zwrócić uwagę, kupując klimatyzator?

Wybór najlepszego urządzenia do chłodzenia to proste zadanie, pod warunkiem że wiesz, na co zwrócić uwagę. Mowa oczywiście o rodzaju samego klimatyzatora, a także jego parametrach technicznych, takich jak: 

– przepływ powietrza — ilość powietrza, jaką klimatyzator domowy jest w stanie schłodzić w ciągu godziny,

– moc chłodnicza — jak dużą powierzchnię ochłodzi wybrane urządzenie,

– głośność,

– dodatkowe opcje (np. funkcja grzania, możliwość zdalnego sterowania przez wi-fi).

Następnie dopasuj klimatyzator do wielkości mieszkania. Możesz przyjąć, że do schłodzenia 1 m3 potrzebna jest moc na poziomie 0,03 kW. Oznacza to, że do mieszkania o powierzchni 40 m2 i wysokości 2,7 m, będziesz potrzebował domowej klimatyzacji o mocy min. 3,24 kW. Do wartości tej dodaj około 30%, jeśli mieszkanie:

– znajduje się na poddaszu,

– ma słabą termoizolację,

– okna wychodzą na południe lub zachód.

Klimatyzacja do mieszkania: ścienna, czy mobilna?

Jeśli podjąłeś decyzję o zakupie klimatyzatora, musisz odpowiedzieć sobie na pytanie, jaki rodzaj urządzenia będzie dla ciebie najlepszy. Do wyboru masz:

– klimatyzator mobilny,

– klimatyzator ścienny.

Klimatyzator mobilny jest tańszy, a do tego możesz ustawiać go w różnych pomieszczeniach w zależności od potrzeb. Jest to rozwiązanie dla osób, które:

– nie mają miejsca na zamontowanie jednostki zewnętrznej,

– nie mają zgody właściciela budynku na montaż klimatyzacji na zewnątrz,

– nie chcą przeprowadzać remontu, który umożliwiłby montaż urządzenia na ścianie.

Natomiast, jeśli tylko masz taką możliwość, wybierz klimatyzator ścienny, który składa się z jednostki zewnętrznej i wewnętrznej. Jest on tańszy w eksploatacji, zapewnia większy komfort użytkowania, a po zamontowaniu nie zajmuje dużo miejsca. Masz dość tego, że twoje mieszkanie w bloku zamienia się w saunę za każdym razem, gdy przychodzą upały? Zainwestuj w klimatyzację w domu i ciesz się przyjemną temperaturą nawet w najbardziej gorące dni.

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Seraphinite AcceleratorOptimized by Seraphinite Accelerator
Turns on site high speed to be attractive for people and search engines.