...
 

Czy klimatyzator do grzania i pompa ciepła działają na tej samej zasadzie?

Czy klimatyzator do grzania i pompa ciepła działają na tej samej zasadzie?

Otóż tak, ponieważ oba urządzenia korzystają z tej samej technologii oraz zasad termodynamiki. Klimatyzator do grzania i pompa ciepła powietrze-woda pobierają ciepło z zewnątrz i uwalniają je wewnątrz pomieszczenia lub do instalacji grzewczej.

W przeszłości pompy ciepła były uważane za urządzenie posiadające więcej możliwości niż klimatyzator, jednak nowoczesna klimatyzacja również jest w stanie ogrzewać pomieszczenia. Przed zakupem klimatyzatora lub pompy ciepła, wielu ludzi zastanawia się, które z tych rozwiązań jest lepszą inwestycją.

Klimatyzator z ogrzewaniem i pompa ciepła powietrze-woda

To urządzenia, które działają na podobnej zasadzie, jednak istnieją pomiędzy nimi pewne różnice. Klimatyzator z ogrzewaniem działa na zasadzie odwrócenia standardowego procesu chłodzenia, dzięki zastosowaniu specjalnego zaworu rewersyjnego. Klimatyzacja wówczas ogrzewa pomieszczenie powietrzem nagrzanym przez skraplacz. Natomiast pompa ciepła powietrze-woda pobiera ciepło ze środowiska i przetwarza je na energię do ogrzewania wybranych pomieszczeń.

Różnica polega na tym, że pompa ciepła ogrzewa wodę, którą możemy użyć do ogrzewania podłogowego, grzejników lub klimakonwektorów. Warto dodać, że wiele pomp ciepła posiada również funkcję chłodzenia.

Możliwości

Jeśli szukamy urządzenia o wielu możliwościach, to pompa ciepła powietrze-woda jest idealnym wyborem. Nie tylko (podobnie jak klimatyzacja) może być używana do chłodzenia i ogrzewania, ale również do przygotowywania ciepłej wody użytkowej. Co więcej, jej funkcjonalność jest jeszcze większa dzięki możliwości zapewnienia komfortowych warunków na większej powierzchni niż np. klimatyzacja typu split.

Funkcjonalność pracy przy niskich temperaturach

Klimatyzatory z funkcją grzania często mogą pracować tylko do temperatury -10C. Poniżej tej wartości się wyłączają. Natomiast istnieją modele, które dzięki wbudowanej grzałce mogą pracować w temperaturach znacznie niższych, nawet -25C. Dlatego, jeśli chodzi o klimatyzację z funkcją grzania, warto zwrócić uwagę na ten parametr.

Natomiast nowoczesne pompy ciepła typu powietrze-woda posiadają możliwość pracy w niskich temperaturach nawet do -28C. Gdy temperatura spadnie poniżej tej wartości, wykorzystują grzałkę elektryczną, aby ogrzać dom podczas ekstremalnie niskich temperatur. Dowiedz się więcej o wadach i zaletach pomp ciepła i klimatyzatorów z naszego kolejnego artykułu.

Efektywność grzewcza

Przy wyborze urządzenia do ogrzewania ważne jest, aby zwrócić uwagę na klasę energetyczną. Klasa ta jest podawana w przedziałach od A do A+++ – gdzie A+++ oznacza największą efektywność energetyczną. Warto pamiętać, że koszty eksploatacji urządzenia zależą właśnie od jego klasy energetycznej oraz sposobu użytkowania. Pompy ciepła, które są projektowane głównie do ogrzewania pomieszczeń, zwykle mają lepsze parametry pod tym względem.

Ile kosztuje montaż pompy ciepła i klimatyzacji w Grodzisku Mazowieckim

Montaż pojedynczego klimatyzatora z funkcją grzania jest bardziej ekonomicznym rozwiązaniem, ponieważ kosztuje około 4000 złotych (urządzenie + montaż). Natomiast koszt montażu całej instalacji pompy ciepła z urządzeniem może wynieść od 35 000 złotych wzwyż. W przypadku nowych domów trzeba również pamiętać o koszcie wykonania instalacji grzewczej.

Firma PRO-CON specjalizuje się w montażu klimatyzatorów oraz pomp ciepła w Grodzisku Mazowieckim, Warszawie i okolicach. Posiadamy wieloletnie doświadczenie w branży oraz zespół specjalistów, którzy zapewniają profesjonalne doradztwo i montaż urządzeń. Oferujemy szeroki wybór produktów od renomowanych producentów oraz gwarantujemy konkurencyjne ceny. Klienci mogą być pewni, że otrzymają najlepsze rozwiązanie dostosowane do indywidualnych potrzeb i oczekiwań.

Jeden komentarz

  • Jan Bidas

    02/11/2023 o 22:06

    Dzień dobry,
    Czy firma ta zajmuje się instalacją klimatyzatorów z rozprowadzeniem na trzy pokoje? Robię właśnie remont mieszkania na piętrze domu jednorodzinnego w Czosnowie. Ma ono dostęp do strychu. Proszę o skontaktowanie się na maila

    Odpowiedz

Zostaw komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Skontaktuj się z nami teraz, aby otrzymać wycenę

Skontaktuj się z nami teraz, aby otrzymać wycenę

PRO-CON: Projekt pod kontrolą

Firma PRO-CON SERWIS świadczy kompleksowe usługi projektowe i montażowe, gwarantując sprawność i bezawaryjność urządzeń HVAC. Gwarantuje również wysoką jakość wykonywanych instalacji.

Kontakt

ul. Rozkoszna 1a, 05-825 Grodzisk Mazowiecki
Seraphinite AcceleratorOptimized by Seraphinite Accelerator
Turns on site high speed to be attractive for people and search engines.